halit
Foruma hoşgeldiniz

Foruma üye olunuz..
halit

Şifalı bitkiler, bitkisel tedavi, bitki, bitkisel formuller, fitoterapi, Otacı,
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Sigil

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Halit
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 421
Yaş : 60
Nerden : Şimdilik DÜNYA lı
Kayıt tarihi : 21/12/07

MesajKonu: Sigil   19/1/2008, 00:58

Sigil Nedir?

Sigil derinin üst tabakasının, virüs enfeksiyonu sonucu aşırı gelişimi ile karakterli kanser dışı oluşumudur. Sigile sebep olan virüs Human Papilloma virüs (HPV) dür. Sigiller genellikle deri rengindedir, dokunmakla yüzeyleri pürüzlüdür, fakat bazen düz ve pürüzsüz yüzeyli olabilir. Sigillerin şekilleri bulundukları bölgeye göre degişebilir.

Kaç tip sigil vardır?

Birkaç tip sigil vardır:

Klasik sigiller
Ayak tabanındaki sigiller
Düz sigiller

Klasik sigiller- genellikle parmaklarda, tırnakların kenarında ve el sırtlarında görülürler. Derideki küçük bir sıyrıktan virüs girebilir. Sigillerin üzerinde kan damarlarından oluşmuş siyah noktacıklar bulunur.

Ayak tabanındaki sigiller - Bu tip sigiller genellikle ayak tabanında görülürler. Grup halinde bir araya gelerek mozaik görüntüsü oluşturabilirler. Bu bölgedeki sigiller basınç yüzünden derinin dış yüzeyine dogru büyüyemediklerinden derinin derinliklerine dogru iner. Klasik sigillerde oldugu gibi bu sigillerde de siyah noktacıklar vardır. Ayak tabanındaki sigiller rahatsız edicidirler, tıpkı ayakkabının içine bir taş kaçmış gibi agrı verir.

Düz sigiller - diger sigillere göre küçük ve üzerleri düzdür. Bu sigiller çok sayıda 20-100 adete kadar olabilirler. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle beraber, çocuklarda sıklıkla yüzde görülürler. Erişkin erkeklerde sakal bölgesinde, kadınlarda ise bacaklarda görülürler. Muhtemelen tıraşlama ile olan tahriş virüsün girişi için ortam oluşturmaktadır.

Sigiller nasıl oluşurlar?

Sigiller insandan insan bulaşabilirken bazen direk olmayan temasla da bulaşabilir. Virüsün bulaşmasından sonra sigilin gelişmesi arasında birkaç aylık bir süre vardır. El sıkmakla virüs bulaşması ve düz sigillerden virüs bulaşması zordur.

Neden bazı kişiler sigil gelişirken bazılarında gelişmez?

Bazı kişilerde sigiller hangi sıklıkla virüsle karşılaşıldıgına baglı olarak çıkar. Virüs derideki herhangi bir hasarlanma sonucunda deriye girer ve tırnaklarını yiyen çocuklar bu nedenle risk altındadır. Bazı kişiler nasıl sık uçuk geçiriyorsa, bazı insanlar da sigile daha sık yakalanır. Bagışıklık sistemi baskılanmış kişilerde sigil görülme olasılıgı daha yüksektir.

Sigiller tedavi edilmeli midir?

Çocuklarda sigiller tedavi edilmezlerse birkaç ay veya yılda geriler. Bununla beraber agrılı olan ve hızla yayılan sigiller tedavi edilmelidir. Erişkinlerdeki sigiller çocuklardaki gibi çabuk iyileşmezler.

Dermatoloji Uzmanları sigilleri nasıl tedavi ederler?

Dermatoloji Uzmanları hastanın yaşı ve de sigilin tipine göre degişik tedavi yöntemleri uygularlar.

Klasik sigiller- Bu tip sigilleri olan çocuklar salisilik asit içeren jel, solüsyon veya plasterlerle tedavi edilebilirler. Bu tedavi biraz rahatsız edici olup, etkili sonuç almak için birkaç hafta düzenli uygulanması gerekir. Eger sigil tedavi edilirken yara gelişirse tedavi birkaç gün durdurulmalıdır.

Erişkinlerde ve büyük çocuklarda genellikle kriyoterapi (dondurma tedavisi) tercih edilir. Bu tedavi çok agrılı degildir ve nadiren iz bırakır. Bununla birlikte iki üç haftalık aralarla bir kaç tedavi gereklidir. Elektrocerrahi denen elektrik akımı ile yakma yöntemi, diger bir alternatif tedavi yöntemidir. Laser tedavisi diger tedavilere dirençli olgularda uygulanmalıdır.


Klasik sigil

Ayak tabanındaki sigiller - Bu sigillerin tedavi edilmesi zordur, çünkü sigiller deri yüzeyinden çok derin tabakalara kadar iner. Sigiller salisilik asitli flasterler, bazı kimyasalların sigil üzerine uygulanması, laser, koter ve klasik cerrahi gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Dermatoloji uzmanınız ayagınıza basıncı azaltacak ayakkabıları önerir ve ıslak ortamda virüsün daha kolay yayılması nedeniyle ayakların iyi kurulanmasını tavsiye eder.


Ayak tabanındaki sigiller

Düz sigiller -yukarıda bahsedilen yöntemlerle tedavi edilmek için çok fazla sayıdadırlar. Salisilik asit, tretionin, glikolik asit ve diger deriyi soyan ajanların günlük kullanımı sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemidir. Bazı erişkinlerde bazen periyodik cerrahi yöntemler gerekebilir.


Düz sigiller

Diger bazı tedavi yöntemleri nelerdir?

Sigillerin tedavisinde bir çok farklı laser kullanılabilir. Laser tedavisi sigili harap eder. Bu yöntem çok pahalıdır ve lokal anestezi gerektirir.
Diger bir tedavi yöntemi kansere karşı kullanılan bleomisin denen ilacın sigil içine enjekte edilmesidir. Fakat enjeksiyon agrılıdır ve bir çok yan etkisi vardır.
İmmunoterapi denen bir diger yöntem vücudun kendi bagışıklık sistemini harekete geçirir. Bir çok farklı immunoterapi yöntemi vardır. Bir immunoterapi yönteminde vücudun alerjik oldugu bir madde, sigilin üzerine sürülür ve böylece sigile karşı hafif bir alerjik reaksiyon gelişir ve sigilin yok olur.

Tekrar eden sigillere ne yapılmalıdır?

Bazen eski bir sigil ortadan kaldırıldıktan kısa bir süre sonra yeni bir tanesi ortaya çıkabilir. Bunun nedeni eski sigile tedavi yapılmadan evvel etrafa virüsü yaymış olmasıdır. Bu yavru sigiller anne sigilin etrafında gelişirler. Bu yavru sigillerin oluşumunu anne sigilin erken tedavisi engeller, erken yapılan tedavi ile etrafa daha az virüs yayılması saglanmış olur.

Sigiller hakkında yeni yapılan çalışmalar var mıdır?

Araştırmalar oldukça hızla devam etmektedir. Yeni tedaviler içinde en büyük ilgi gören sigile karşı bir aşının geliştirilmesidir. Bu yöntemin yakın gelecekte sigillerle mücadelede yeni bir alternatif olacagı sanılmaktadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://halit.forumotion.com
 
Sigil
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
halit :: HASTALIKLAR A - Z :: HASTALIKLAR S-
Buraya geçin: